Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem

Autor: Martin Krištoff | 22.1.2021 o 16:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  64x

Majitelia akcií farmafiriem, ktoré úspešne uviedli na trh vakcíny proti COVID-19 majú "našliapnuté" na zaujímavé zisky. Radosť by im mohli spôsobiť problémy v dodávkach alebo konkurencia, ktorá príde s jednodávkovou vakcínou.

Úvod roka 2021 sa nesie v znamení očkovacieho maratónu spojeného so snahou ochrániť populáciu a zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19. Postupne sa k prvej povolenej vakcíne spoločnosti Pfizer a BioNTech pridávajú aj ďalšie od Moderny a AstraZenecy. Problémy dodávok síce spôsobili v posledných dňoch korekciu hodnoty niektorých farmafiriem, ale z dlhodobého hľadiska objemy objednávok nahrávajú v prospech ďalšieho rastu akcií farmaceutických spoločností, ktorý sme mohli sledovať aj v priebehu minulého roka, keď hodnota niektorých spoločností v tomto segmente rástla v rade až niekoľkých stoviek percent.

Kým v roku 2020 bolo kľúčovým hnacím motorom rastu akcií najmä pozitívny sentiment investorov v dôsledku vývoja vakcín a s tým spojených pozitívnych správ o významných pokrokoch a vývoji finálnej účinnej látky, v novom roku ženú akcie nahor najmä objednávky očkovacích látok jednotlivými krajinami.

Jednou z nepochybne dobrých správ je, že podľa novej štúdie by mala vakcína Pfizer a BioNTech zaberať aj na britskú mutáciu koronavírusu. Naopak pre akcie spoločnosti je veľmi negatívna správa, o oznámení omeškania dodávok objednaných vakcín do európskych štátov, v súvislosti s ktorou  chce Taliansko podniknúť právne kroky. Akcie firmy Pfizer to poslalo do červených čísel a celkovo si za posledný mesiac odpísali 2,4 percenta zo svojej hodnoty. Akcie spoločnosti BioNTech si za rovnaké obdobie odpísali zo svojej hodnoty 3 percentá.

Zdroj: Google Finance

Najviac si za posledný mesiac odpísali akcie spoločnosti Moderna, ktorá je druhou spoločnosťou, ktorej vakcínou sa začalo oficiálne očkovať a rovnako ako jej konkurencia pred pár dňami ohlásila dočasné obmedzenie dodávky.

Ale napríklad akcie spoločnosti AstraZeneca, ktorá vyvinula vakcínu v spolupráci s Oxfordskou univerzitou za posledný mesiac vzrástli o 3,7 percenta. Hodnota spoločnosti rastie aj s ohľadom na to, že vedci pracujú na úprave jej zloženia tak, aby bola účinná aj proti novým mutáciám koronavírusu z Veľkej Británie, Juhoafrickej republiky a Brazílie. Ako dlho bude tento proces trvať však zatiaľ nie je známe. Vakcínou sa momentálne očkuje práve v domovskej Británii a čaká na schválenie EMA.

Zdroj: Google Finance

Karty na trhu ešte môže zamiešať spoločnosť Johnson&Johnson, ktorá zverejnila informácie o tom, že na očkovanie by mala stačiť iba jedna dávka jej vakcíny, zatiaľ čo všetky ostatné vyššie spomínané sa musia podávať v dvoch dávkach.  Akcie spoločnosti si v dôsledku pozitívnych správ za posledných 30 dní pripísali na hodnote viac ako 6 percent. Ak sa spoločností podarí preukázať účinnosť vakcíny a následne dodávky na trh, môže to akcie spoločnosti oproti konkurencii potiahnuť výrazne nahor.

Naopak negatívny vplyv na akcie farmaceutických firiem by mohli mať ďalšie omeškania súvisiace s dodávkami a samotnou výrobou jednotlivých dávok vakcín na rôzne trhy vo svete. V prípade, že sa však ďalším omeškaniam dodávok podarí zabrániť a firmy čo najskôr problémy s výrobou vyriešia, investori by sa mohli potenciálne tešiť na ďalšie veľmi zaujímavé zisky.

Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vlhová v Jasnej nestačila iba na Shiffrinovú, v slalome získala dôležité body

Američanka na Slovensku zopakovala triumf po piatich rokoch.

Dnes píše Dominik Želinský

Naším šťastím je ich neschopnosť

Rozpad ĽSNS prekvapuje len tým, že prišiel až dnes.


Už ste čítali?