Lagardeová sa drží sa výhľadov oživenia

Autor: Martin Krištoff | 15.1.2021 o 10:29 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  43x

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová sa v stredu postavila proti ekonomickému pesimizmu a tvrdila, že k oživeniu hospodárstva dôjde, keď poklesne pandemická neistota. 

Zároveň sa vyjadrila, že Európa má všetky nástroje potrebné na prekonanie tejto krízy.

Aj keď je veľká časť 19-člennej eurozóny v „lockdowne“, Lagardeová naďalej predpovedá oživenie za predpokladu, že od druhého štvrťroka bude možné zrušiť súčasné ekonomické obmedzenia.

Iba minulý mesiac ECB znížila na tento rok prognózu rastu na 3,9%, ale čoraz rozšírenejšie obmedzenie pohybu a aktivity v krajinách vrátane Nemecka a Francúzska, spolu s pomalým zavádzaním vakcín, tento výhľad spochybňujú iba dva týždne po začatí nového kalendárneho roka.

„Myslím si, že naše posledné decembrové projekcie sú stále veľmi vierohodné,“ uviedla Lagardeová v rozhovore na konferencii Reuters Next. „Naša prognóza sa zakladá na predpoklade opatrení lockdownu do konca prvého štvrťroka.“

ECB 10. decembra uviedla, že jej prognózy predpokladajú, že „dostatočná“ úroveň imunity bude dosiahnutá do konca roka 2021.

Trvalý rast eura voči doláru tiež predstavuje riziko tlmenia rastu a inflácie, avšak Lagardeová napriek opatrným pohybom na prelome rokov zachovala pokoj zo strany ECB.

Ekonómovia zo súkromného sektora už znižujú svoje prognózy rastu, pričom Bank of America teraz predpovedá expanziu o 2,9%, čo predstavuje o celý percentuálny bod menej ako predošlá prognóza.

Na podporu eurozóny už ECB rozšírila „ultra - uvoľnenú“ politiku do roku 2022, ale pri rekordných minimálnych nákladoch na pôžičky, ktoré spadajú až do záporných hodnôt v niektorých krajinách eurozóny je ich zostávajúca stimulačná palebná sila obmedzená.

Lagardová uviedla, že ECB by mohla v prípade potreby znova rozšíriť svoj stimulačný program nákupu dlhopisov, ale môže tiež upustiť od použitia celého balíka vo výške 1,850 biliónov eur (2,25 bilióna dolárov), ktorý vyčlenila na nákupy, ak kríza pominie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vlhová v Jasnej nestačila iba na Shiffrinovú, v slalome získala dôležité body

Američanka na Slovensku zopakovala triumf po piatich rokoch.

Dnes píše Dominik Želinský

Naším šťastím je ich neschopnosť

Rozpad ĽSNS prekvapuje len tým, že prišiel až dnes.


Už ste čítali?