Aj ropu posilnili správy o vakcíne, rally ďalej pokračuje

Autor: Martin Krištoff | 13.11.2020 o 8:29 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  37x

Na trhoch s ropou aktuálne nie sú žiadne náznaky korekcie ako ukazuje vývoj ceny na severomorskej rope Brent, aj na ľahkej texaskej WTI. Práve naopak, ich cena vzrástla.

Dôvodom sú stimuloy obchodníkov, ktorí pokračujú v úsilí o zotavenie cien čierneho zlata na základe informácií o vakcíne, ktorá by mohla byť riešením súčasnej pandémie, čo zvyšuje dopyt po komodite.

Tento predpoklad „nádeje“ verzus realita je však nebezpečný, pretože k opätovnému návratu leteckej dopravy na úrovne pred vypuknutím koronakrízy a zvýšenej ekonomickej aktivite nedôjde spontánne po jednom oznámení o nádejnom očkovaní.

Pomáhať rastu cien ropy majú v posledných dňoch najmä pripomienky, že Rusko a Saudská Arábia sú pripravené „vylepšiť“ dohodu OPEC + na podporu cien čierneho zlata. Očakáva sa tiež, že produkcia ropy v USA v roku 2021 poklesne viac, ako sa očakávalo, čo by znížilo ponuku v obehu. Ďalšie skúšobné obdobie 3. fázy v nasledujúcich týždňoch pravdepodobne bude mať dlhodobý vplyv na ceny, ak budú úspešné. Contango v krivke termínových obchodov s ropou zostáva rovnako silné ako kedykoľvek predtým.

Ropa Brent v stredu v noci vzrástla o 4,80% na 44,00 USD za barel, čo je zhruba 11,0% nárast za týždeň.  Aktuálne má podporu pri 100-dennom kĺzavom priemere na úrovni 42,70 USD za barel a čelí náročnejšiemu dlhodobému odporu v oblasti 46,50 USD za barel. WTI cez noc vyskočila o 5,0% a od pondelka sa vyšplhala na 41,80 USD za barel, čo predstavuje 11,50% zisk. Rovnako čelí dlhodobej rezistencii v oblasti 43,50 USD za barel. Budúci vývoj však bude závisieť od reálneho úspechu vakcíny v globálnom meradle, ako aj ďalších vyššie spomínaných krokov k zabezpečeniu udržania  minimálne súčasných cien komodity a zabráneniu ďalších prepadov, akými sme už tento rok boli svedkami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.


Už ste čítali?