OPEC+ musí už dnes plánovať „exit“ stratégiu z utlmenej produkcie

Autor: Martin Krištoff | 30.5.2020 o 21:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  51x

Aj keď krajiny OPEC+ (Saudská Arábia a spojenci exportujúci ropu) len nedávno znížili produkciu, mali by mať plán, kedy výrobu opäť zvýšia. Môže sa to zdať predčasné, avšak bez stratégie na trhu opäť uvidíme obrovské cenové výkyvy

Dôležitou súčasťou úspešného riadenia trhu je vedieť, kedy zvýšiť výrobu a kapacitu, aby sa zabránilo nadmerným investíciám konkurentov a potenciálnych konkurentov. Skôr ako tlmenie dodávok v nádeji na rast cien ropy je tradične najväčším problémom zoskupenia OPEC včasné zvýšenie produkcie v období po poklese cien. Po znížení produkcie v rokoch 2009, 2017 a 2019 obmedzovala Saudská Arábia a jej spojenci produkciu príliš dlho a umožnili príliš vysoký rast cien. Výsledkom bolo prudké zvýšenie produkcie konkurenčných výrobcov, najmä odvetvia bridlíc v Spojených štátoch, ktoré nakoniec využili trhový podiel, čo prispelo k novému prepadu cien a vrátilo OPEC späť na prvé miesto v produkcii ropy.

Cyklus nadmernej výroby, poklesu cien, znižovania produkcie OPEC-om, čerpania zásob, neudržateľného zvyšovania cien, prudkého rastu bridlicovej produkcie a obnovenej nadmernej ponuky spôsobil na trhoch s čiernym zlatom obrovskú volatilitu.

Ak chcú Saudská Arábia a jej spojenci OPEC+ tento cyklus zmierniť, musia reagovať na zvýšenie cien rovnako rýchlo a agresívne ako na pokles cien. Najmä Saudská Arábia musí vnímať čerpanie zásob a rastúce ceny ako signál na zvýšenie vlastnej produkcie predtým, ako producenti prostredníctvom bridlíc využijú takúto príležitosť ako prví. V opačnom prípade sa trh s ropou bude naďalej pohybovať v obrovských výkyvoch posledných rokov, čo všetkým exportérom bude spôsobovať problémy s plánovaním ich štátnych rozpočtov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: V testovacích tímoch budú zdravotníci, vojaci aj policajti

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér nie je Ali paša

Matovič si zasa nesplnil politickú úlohu.

Matovič hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.


Už ste čítali?