Ropní ťažiari čakajú ešte väčší pokles dopytu. Cena ropy však vďaka spolupráci zatiaľ nepa

Autor: Martin Krištoff | 14.5.2020 o 19:44 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

Ropní ťažiari zažívajú zlé časy: včera museli výrazne znížiť predpoveď pre globálny dopyt po rope. Napriek tomu cena ropy po tejto správe neklesla. Dôvodom je – zatiaľ – dodržiavanie obmedzenia ťažby.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu - OPEC - včera opätovne znížil svoju predpoveď globálneho dopytu po rope. OPEC očakáva, že v mesiacoch apríl - jún 2020 zažije najstrmší pokles. Celkovo má svetový dopyt po rope v roku 2020 klesnúť o 9,07 milióna barelov denne (bpd), čo predstavuje medziročne menej o 9,1 %. Minulý mesiac dúfal OPEC v lepšie čísla - pokles mal klesnúť „len“ o 6,85 milióna barelov denne.

Dôsledky koronakrízy dopadli zvlášť tvrdo na producentov ropy, osobitne na krajiny, ktoré od vývozu absolútne závisia. Ceny ropy sa prepadli, keď sa obmedzilo cestovanie a obchod, čím sa mnohé krajiny dostali do recesie. A aj keď niektoré krajiny v Európe a Ázii už stihli sčasti uvoľniť obmedzenia, obavy z nových ohnísk vírusov udržujú ceny ropy pod tlakom.

V snahe riešiť pokles dopyt sa OPEC a ďalšie štáty dokázali dohodnúť na rekordnom znížení ťažby, a to s účinnosťou od 1. mája. Spojené štáty a ďalšie krajiny mimo dohody rovnako prisľúbili, že budú ťažiť menej ropy. Ak ropné štáty dodržia tieto záväzky aj v ďalších mesiacoch, nemusí mať pokles dopytu fatálne následky. Práve naopak, cenový výhľad čierneho zlata môže byť opatrne optimistický.

Rýchle obmedzenia dodávok ropy ako reakcia na prepad dopytu sa už stačili pozitívne prejaviť na trhu. Ak aktuálne nastavenie vydrží, je reálne očakávať rýchlejší návrat do tzv. „rovnovážneho stavu“ v najbližších kvartáloch.

Prvým krokom pre OPEC je však prečkať kritický 2. kvartál. Prognózu dopytu na druhý štvrťrok 2020 je nižšia o 5,4 mil. bpd. Dôvod: riziká ohrozujúce krehkú úroveň spotreby stále existujú najmä v Spojených štátoch, Európe a Južnej Kórei.

Vývoj ceny ropy bude závisieť od toho, ako  sa bude vyvíjať rušenie rozsiahlych ekonomických obmedzení a otváranie hraníc. A takisto od toho,  ako sa špecifické hospodárske odvetvia – najmä letecký priemysel a služby – vyrovnajú so situáciou po skončení protipandemických opatrení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jediná voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako ku covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?