„Vyrobené v Nemecku“: Tesla otvára európsku centrálu v Berlíne

Autor: Martin Krištoff | 15.11.2019 o 15:42 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  95x

Tesla postaví svoje prvé európske výrobné a dizajnérske stredisko neďaleko Berlína, čo lídrovi v oblasti elektrických áut získa prestížne rovnaké označenie „Made in Germany“, ktoré majú aj jeho miestni rivali Audi, BMW a Mercedes.

Výkonný riaditeľ Tesla Elon Musk oznámil tento krok v utorok 12.11.2019 na prestížnom odovzdávaní cien nemeckých automobilov a uviedol, že nový závod bude vyrábať batérie, pohonné jednotky a autá, začínajúc športovým úžitkovým vozidlom Model Y.

Nemecké inžinierstvo patrí medzi elitu vo svete. Tento plán je veľkým prínosom pre Nemecko ako centrum výroby, avšak nemecký výrobný priemysel v Nemecku spomaľuje.

Musk uviedol, že továreň sa bude nachádzať neďaleko nového berlínskeho medzinárodného letiska v Brandenburgu, čím by diverzifikovala výrobu firmy v Silicon Valley za hranice Spojených štátov v čase, keď globálne obchodné tarify sťažujú vývoz. Okrem Európy otvára Tesla závod v Šanghaji. Závod navrhnutý spoločnosťou Tesla bude v dostupnej vzdialenosti od Poľska, kde sú náklady na prácu v subdodávkach lacnejšie.

Rozhodnutie spoločnosti Tesla postaviť v Nemecku modernú továreň na elektromobily je ďalším dôkazom pozície Nemecka ako automobilového centra.

Nemecká vláda vyčlenila finančnú podporu na výrobu batériových článkov do automobilov na miestnej úrovni ako spôsob, ako zabezpečiť pracovné miesta vo výrobe. Dôvodom sú prísnejšie emisné pravidlá, ktoré ohrozujú dopyt po starších technológiách, ako sú dieselové motory.

Dietmar Woidke, premiér spolkovej krajiny Brandenbursko, ktorá obklopuje Berlín, uviedol, že akákoľvek oficiálna podpora poskytnutá spoločnosti Tesla bude v súlade s pravidlami Európskej únie.

Cena akcií Tesly vzrástla od konca mája tohto roka približne o 100 %, čo jasne ukazuje, že investori spoločnosti naďalej dôverujú. Analytici Jafferis dokonca veria, že v dvanásťmesačnom horizonte cena akcií ešte vzrastie k úrovni 400 USD/akcia, čo predstavuje nárast viac ako 12%.

Zdroj: Bloomberg Terminal

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?